Predsjednik Programskog vijeća HDZ-a 1990 Martin Raguž, za Dnevni list analizirao je političke strahove konstitutivnih naroda u BiH. Istaknuo je kako oni postoje ne samo u ovo novije vrijeme te kako su očito su plod povijesnih trauma i iskustava. Ocijenio je kako to ograničava mogućnost jedne napredne i odgovorne dimenzije budućnosti za BiH, kao i postizanja jednog zdravog i širokog i opće prihvaćenog društvenog konsenzusa o tome kako treba izgledati BiH i kakva je njena budućnost.
“Kad je bošnjački narod u pitanju, a o tome smo svjedočili u više navrata od njihovih vodećih aktera, kako političkih, tako intelektualnih, vjerskih i kulturnih, ti strahovi se ogledaju za opstojnost, suverenitet i integritet države BiH jer su oni uz nju vezali svoju nacionalnu sudbinu. S obzirom na iskustva iz svoje povijesti, kroz različita razdoblja i režime, to je razumljivo, pogotovo što su u tim razdobljima prilagođavali svoj nacionalni naziv i odrednicu i sukladno tome se razvijali. U konačnici se može potvrditi kako je taj njihov strah vezan za mogućnost gubitka BiH kao integralne države”, kaže Raguž.
Što se tiče Hrvata, navodi kako su oni, kao autohton bh narod, s jasnom povijesnom dimenzijom koja je potvrđena i u temeljnim odlukama Daytona zajedno s Bošnjacima i Srbima konstitutivni narod te da tu konstitutivnost ‘de facto’ žele konzumirati na istinski i punopravan, institucionalni i ravnopravan način što sada, ističe, očito nije slučaj.
“Pogotovo kada je u pitanju pokušaj delegitimiranja dvije ključne pozicije koje osiguravaju tu konstitutivnost, a to Predsjedništvo BiH i domovi naroda, gdje je u više navrata bilo ne samo pokušaja već i nametanja izborne volje hrvatskom narodu kao konstitutivnom narodu. Taj strah je opravdan i on se, jednostavno mora riješiti”, ocjenjuje predsjednik programskog vijeća HDZ 1990.
“Kada govorimo o Srbima, oni su svoju sudbinu poistovjetili s pozicijom Republike Srpske i njihovi strahovi, iako ja mislim da su neopravdani, vezani su za budućnost ukidanja entiteta Republika Srpska i sada je samo pitanje na koji način oni misle osigurati kako se ti njihovi, ponavljam po meni neopravdani, strahovi ne ostvare”, s dozom bojazni ističe Raguž.
Dayton zamrznuo konflikt
Naglašava kako ova otvorena pitanja nisu do kraja riješena, ali i da aktualna kriza pokazuje da je Dayton samo zamrznuo konflikt.
“Još uvijek nije osigurao da se ti strahovi naroda i građana premoste i podvuče crta pod jednu takvu turbulentnu i složenu povijest i otvori nova, europska, demokratska stranica za jednu inkluzivnu, pluralnu i ravnopravnu BiH”, zaključuje Raguž.
Na pitanje Dnevnog lista postoji li dobra volja za izgradnjom povjerenja, čime bi se i uklonili strahovi bh žitelja, Raguž je odgovorio: “Na žalost, ne može se potvrditi konzistentan pristup, da takva vrsta volje postoji kao dominantan obrazac. Povremeno čujemo najave i izjave političkih predstavnika iz oba entiteta i sva tri naroda o spremnosti za rješavanje ovih složnih pitanja, ali vidimo da takve političke hrabrosti i odgovornosti i državničkog ponašanja, nažalost još uvijek nema. Na bh sceni su i dalje partikularni, pojedinačni pristupi, koji apsolutno, ne donose rezultat”.
No, na pitanje postoji li uopće rješenje, Raguž zaključuje: “Moramo iznaći formulu, jer ovdje smo ili svi pobjednici, ili smo svi gubitnici. Moramo uvažiti legitimne strahove, poštujemo ih i tražimo institucionalne i ustavne modalitete za njihovo rješenje, kako bi energiju usmjerili na rješavanje životnih pitanja bh žitelja, što bi uistinu trebao biti interes svih”.